Miluju Bondovky! Ian Fleming, který vymyslel Jamese Bonda, fiktivního a neporazitelného agenta 007 s povolením zabíjet, o něm napsal řadu románů, a jelikož byly skvělé, většina byla zfilmována. KdyžFleming v roce 1964 zemřel, ve vymýšlení a psaní příběhů o Bondovi pokračovali další spisovatelé (mimo jiné i můj oblíbený Kingsley Amis ). Ve filmu existuje postava Jamese Bonda od roku 1962 a doposud se natočilo neskutečných dvacet pět filmů. Viděla jsem všechny! Představitelů Bonda bylo za tu dobu povícero. Prvním a podle mě nejlepším agentem 007 byl Sean Connery – hrál ho šestkrát, po něm George Lazenby -jednou, rekordmanem se stal Roger Moore -sedmkrát, Timothy Dalton -dvakrát, Pierce Brosnan –čtyřikrát, a zatím posledním byl Daniel Craig –do roku 2021 hrál Bonda pětkrát. Kdo bude dalším, ví zatím jen Bůh a scénáristé.
Co mě na Bondovkách tak baví? Přece napínavý až neuvěřitelný děj (miluju nadsázku) s kriminální zápletkou, kterou usilovně řeší neuvěřitelně schopný agent 007 s povolením zabíjet, hodností comander (kapitán) britské tajné služby MI6, až vše vyřeší. Proti němu stojí padouch s velkým P – doktor No, Blofeld,….. Hrou zamíchá „Bond girl“, dívka s velkým D, jejíž náklonnost si Bond získá, dívka mu pak pomáhá, někdy se do Bond zamiluje, případně se Bond zamiluje do ní. V každém díle je jiná a hrají ji ty nejkrásnější světové herečky Neméně zajímaví jsou Bondovi spolupracovníci, kterým velí „ M“ – ředitel/ka britské tajné služby (nejvíc se mi v téhle roli líbila Judy Dench, velmi rozhodná a uvěřitelná). Má vtipnou sekretářku, Miss Monneypenny, se kterou Bond v každém díle flirtuje. A pak je tu další postava, která nesmí chybět v žádném díle a na kterou se pokaždé moc těším: Výstrojní důstojník britské tajné služby, zvaný „Q“, od slova Quartermaster –proviantní důstojník, který vybavuje tajné agenty nejnovějšími technickými pomůckami. Nejdéle ho hrál herec Desmond Levelyn. O „Q“- Desmondu Levelynovi, byla dokonce napsána kniha. Dozvíte se v ní, jak režisér hledal pro tuto roli herce se silným velšským přízvukem, nejlépe pravého Velšana, aby jeho postava byl dost „divná“. Levelyn prý při konkurzu předvedl takový přízvuk, že ho hned přijali, ale pak ho radši nechali mluvit normálně. Jeho suchý anglický humor při předvádění technických pomůcek si diváci tak zamilovali, že jeho původně maličkou roli v dalších dílech rozšířili a z Bondova Provianťáka se stala Levelynova životní role. V závěru knížky o „Q“ najdete seznam veškerých „gadgets“, všech technických pomůcek použitých v Bondovkách, od supermoderních zbraní, přes smrtící foťáky,vývrtky, zápalky, vystřelovací pera až po nejfantastičtější auta (i když Bondovou nejoblíbenější značkou byl Aston Martin). U nás doma šla knížka z ruky do ruky a mnohokrát jsme se k ní vraceli a, už jako „znalci“, se těšili na každý další díl jako malé děti. Když Q zestárl, dostal k sobě asistenta, kterého hrál John Cleeves, člen skupiny Monthy Pythons, nezapomenutelný šoumen, což jsme opět kvitovali s povděkem, a po Levelynově odchodu roli Q převzal.
Časy se však mění a Bond též. Nadsázka a pro humor v posledním díle (rok 2021) bohužel vymizely, Desmond Levelyn i John Cleeves se stali minulostí a z poslední Bondovky si nového Q ani nevybavuju. Hektický (a podle mě překombinovaný) děj byl totiž ještě střižený červenou knihovnou a jakousi rodinnou nostalgií, u naší filmové kritičky Mirky Spáčilové propadl a u mě taky. Ale, jak to už v bondovkách bývá, nic není ztraceno, a tak doufám, že se Q a jeho humor v dalším díle vrátí.
P.S. pokud vám jméno John Cleeves nic neříká a máte rádi anglický humor, mrkněte na internetu na youtube Ministerstvo švihlé chůze. Dobře se bavte!