Co nás vede k luštění křížovek? Zvědavost? Touha vyluštit tajenku? Poučení, obohacení jazyka, kdy vymýšlíme synonyma běžných slov nebo jen ukrácení dlouhé chvíle? Do luštění se pouštíme rádi, zvláště když nás motivovuje věcná cena – knížka, cédéčko, vstupné nebo předplatné. Základním předpokladem je znalost požadovaných výrazů nasbíraných během života nebo základní školy. Užitečná je třeba biologie (lícní vak křečka, brodivý pták, severské zvíře na tři), botanika (skalnička, pokojová rostlina), zeměpis ( hlavní město Turecka, sibiřský veletok, ostrov na Srí Lance), chemie (chemická značka vápníku, hydroxidu sodného, koncovka kysličníku), cizí jazyky ( souhlas anglicky, německy, rusky, případně slovensky). Záludnější jsou otázky z češtiny, české gramatiky, případně staročeština. Nejzáludnější je ale jazyk neživý- latina, hlavně ta lékařská ( hernie, mala, ileum, embryo). Čtenáři rádi uvítají otázky z literatury – zkratky počátečních jmen českých básníků (JV Sládek) či spisovatelů, postavy z knih (jméno hada/případně vlka z Knihy džunglí.). Sportovní otázky se týkají nejčastěji fotbalu (název klubu v Madridu, Barceloně, Amsterodamu), tenisu, karet, šachů (někdo si plete pat a mat). Nechybí výrazy z hudby ( skupina devíti hráčů, opera Verdiho), malířství, iniciály zpěvaček či zpěváků, hudební skupiny, případně z vojny -vojenská stráž, opevnění, vojenský kněz nebo politiky. Každý si tu přijde na své.
Moje maminka každý týden luští dvoustránkovou křížovku ve svém oblíbeném ženském časopise. Občas jí něco nevychází, případně tajenka nedává smysl, a pak mi volá. Založila jsem jí proto slovníček nejčastějších anglických, fotbalových i šachových výrazů, jména amerických herců a zpěváků, ale mám pocit, že raději konzultuje se mnou než se svým slovníčkem, kam slova připisuje tak jak se objevují, a pak ji nebaví ve „slovníčku“ pátrat.
Někdo může tvrdit, že luštění křížovek je trénink paměti, ale někdy mám pocit, že je to spíš uvědomnění si své nevědomosti. Poslední záchranou je internetový křížovkářský slovník.
Tajenkou bývá text určitého významu, např.lidové rčení alias přísloví: Kam čert nemůže, tam nastrčí ženskou (teta Kateřina ze Saturnina asi luštila křížovky často). Nebo pranostika: Mléčná dráha v prosinci jasná, bude v příštím roce úroda krásná. Populární jsou citáty filozofů nebo známých osobností: Ženy jsou milenkami mladých mužů, společnicemi jejich středních let a ošetřovatelkami v jejich stárnutí ( anglický filozof Francis Bacon). Mít psa, to je taková kompenzace věčné touhy být milován (herec Vlastimil Brodský). Lásku a nenávist ženy muž unese. Ale neunese její lhostejnost (herec Jiří Císler). S výše uvedenými souhlasím, ale o významu dalších by se dalo pochybovat: Scény žárlivosti jsou pro vývoj lásky stejně nezbytné, jako válečné konflikty pro vývoj civilizace (herečka Sarah Bernhardt). Nebo: Největší bohatství má ten, kdo si žádné nežádá (latinské přísloví).
Zvláštní kategorií jsou reklamní slogany: Vyplatí se je nejen vyluštit, ale i zaslat. Mluví ze mě vlastní zkušenost – jednou jsem takhle vyhrála půlroční předplatné do bazénu! Když je tajenka nemastná neslaná, nezáživná, jsem zklamaná, k čemu jsem se to dopachtila. Nejhorší varianta je, když to, co vyjde v tajence je krkolomné, děsné, nebo úplně pitomé. Z toho se mi otvírá kudla v kapse, protože vím, že tak významný filozof ani spisovatel by něco takového nikdy neřekl, ani v opilosti. Abyste to mohli posoudit sami, zkusím nějaký takový citát sehnat a pak ho sem zkopíruju. Doufám, že jsem vás tím od křížovek neodradila. Covid necovid, luštěte a bavte se!
Článek